Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
207
319553

Yves Marchand & Romain Meffre

(Frankrike)
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
4 360 - 4 850 EUR
4 990 - 5 540 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Yves Marchand & Romain Meffre
(Frankrike)

"Ballroom, American Hotel, Detroit", 2007

Signerad på etikett a tergo. Upplaga 6/7. Kopierad 2011. Inkjet print monterad på aluminium 150 x 190 cm.

Tilläggslista

Följerätt (d)

Proveniens

Gun Gallery, Stockholm.

Gun Gallery, Stockholm, "The Ruins of Detroit", 2010.

I slutet av 1800-talet var mänskligheten på väg att uppfylla en gammal dröm. Idén om en snabb och självständig rörelse kom långsamt att bli en verklighet för ingenjörer över hela världen. Tack vare sitt ideala läge vid de stora Basin sjöarna, var staden Detroit på väg att skapa sin egen industriella revolutionen. Visionära ingenjörer och entreprenörer flockades till dess gränser. Detroit blev på så vis 1900-talets industriella huvudstad och kom att spela en avgörande roll i formandet av den moderna världen. Men logiken som skapade staden förstörde den också. Till skillnad från andra städer är platsens ruiner inte isolerade detaljer i stadsmiljön. De har blivit en naturlig del av landskapet. Detroit presenterar alla arketypiska byggnader i en amerikansk stad i ett tillstånd av mumifiering. Dess fantastiska, fördärvade monument är likt pyramiderna i Egypten, Colosseum i Rom, eller Akropolis i Aten, resterna av ett bortgånget riket.

Bildsviten ”The Ruins of Detroit” är resultatet av ett femårigt samarbete som inleddes 2005.

Yves Marchand & Romain Meffre