Madeleine Pyk – en samling F769
212
347750

Terry O'Neill

(Storbritannien, 1938-2019)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 640 - 8 540 EUR
7 600 - 9 770 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Terry O'Neill
(Storbritannien, 1938-2019)

Frank Sinatra, Miami Beach, 1968

Signerad Terry O'Neill och numrerad 49/50. Silvergelatinfotografi, bildyta 62 x 94 cm.

Proveniens

Tres Hombres Art Gallery, Halmstad.

”Frank Sinatra, Miami Beach, 1968” föreställer inte Sinatra i sällskap av maffiavänner som man gärna vill tro, utan Sinatra på väg till inspelningen av "Lady in cement" med Raquel Welch som då var 28 år. Terry O’Neill var vid tiden vän med Frank Sinatras exfru Ava Gardner och det var vänskapen med Gardner som genererade ett första möte mellan O’Neill och Sinatra 1968. O’Neill beskriver händelseförloppet som följande: ”Jag sa till henne (Gardner) att jag gärna ville fotografera Frank. Hon skrev ett brev som jag skulle lämna över när jag fick syn på Frank i Miami, det skulle öppna alla dörrar till Franks liv, sa hon.” O’Neill lämnade över brevet i Miami Beach och efter en stund svarade Sinatra, "Du är med mig nu grabben". De båda blev nära vänner och O’Neill följde Sinatra genom dennes karriär, såväl offentligt som privat. Vad det stod i brevet? Det förtäljer tyvärr inte historien.