221
263132

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Klubbat pris
275 000 SEK

David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Naomi Campbell with Astronaut", 1999

Signerad David LaChapelle och numrerad 2/3 på etikett a tergo. Digital C-print monterad på aluminium 110 x 150 cm. Ur sviten "Naomi Campell: Playboy".

Proveniens

Guy Hepner Art Gallery, Los Angeles.

Naomi Campbell är en av David LaChapelles favoritmodeller och som alltid använder han sig av starka, glättiga färger och blanka ytor. LaChapelles bilder innehåller alltid ett flertal referenser till framförallt amerikansk populärkultur. Här har han iscensatt ett motiv som refererar till det amerikanska rymdprogrammet, en laddad scen som väcker flera frågor. Med en stor stab medarbetare regisserar LaChapelle sina scenarion intill perfektion. Med en scenuppbyggnad och specialeffekter som bäst kan liknas vid en mindre Hollywood produktion.

-”Houston we have a problem!” LaChapelle har fångat ett fascinerande ögonblick. Den första raketen har redan skjutits iväg. Det är 57 minuter kvar till nästa avgång. På raketbasen tickar klockan och i väntsalen ser vi ett laddat möte innan rymdfararen lämnar jorden för en annan omloppsbana.
De är båda lika overkliga i sitt uttryck. Han är helt avpersonifierad med sin hjälm och heltäckande rymddräkt. Hon visar allt -endast klädd i pumps, korsett och smycken. Naomi har intagit en välkomnande men samtidigt plastisk pose, hon liknar en docka. Bilden avslöjar ingenting om de båda personernas relation, men bildens visuella språk blir till LaChapelles omisskännliga signatur.

Motivet visas i utställningen "Burning Beauty - David LaChapelle" på Fotografiska, Stockholm 2012-2013.