236
360629

Cecilia Edefalk

(Sverige, Född 1954)

"Självporträtt med Pistol", 1993

Signerad Cecilia Edefalk och daterad 1993 a tergo. Silvergelatinfotgrafi, bildyta 101,5 x 67 cm. Upplaga 3 + 2 AP.

Utropspris:

200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris:
210 000 SEK
Tilläggslista

Korrekt teknik: Silvergelatinfotografi.
Upplaga 2/3 (3 + 2 AP)

Proveniens

Brändström & Stene, Stockholm.

Moderna Museet/Kunsthalle Bern, utställningskatalog, "Cecilia Edefalk", 1999, jämför bild sid 25.

Motivet visades i vägginstallationen "Moment - Cecilia Edefalk" på Moderna Museet, 2011-12 Stockholm.

I fotografiet Självporträtt (1993/2011) står Cecilia Edefalk med en revolver i ena handen riktad mot mig som betraktare. I den andra håller hon en kamerautlösare. I bildens ögonblick är dock revolvern riktad mot en kamera. När hon siktar mot kameralinsen knäpper hon ett självporträtt. Cecilia Edefalk hotar att skjuta sig själv i stunden hon tar bilden. Hon förefaller destruktivt radera bort sig själv i båda bilderna.

Edefalk ifrågasätter sanningshalten i ett fotografiskt porträtt. Men att inte veta, eller snarare, att inte kunna välja vilken bild av mig själv som jag vill leva med, min egen eller andras, skapar ett emotionellt gungfly.

Moderna Museet, 2011.