242
327338

John-E Franzén

(Sverige, 1942-2022)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

John-E Franzén
(Sverige, 1942-2022)

Studie till "Ulrika"

Signerad John-E Franzén och daterad 1964. Blyerts 34 x 26,5 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

Göteborgs Konstmuseum, "John-e Franzén", 11 februari - 2 april 1978, kat nr 44/45 (omnämnda som "Skisser till Ulrika").
Jönköpings Läns Museum, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 1 juni – 18 augusti 1996, kat nr 12.
Lunds Konsthall, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 31 augusti – 13 oktober 1996, kat nr 12.
Konstmuseet, Örebro Läns Museum, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 26 oktober 1996 – 6 januari 1997, kat nr 12.
Östergötlands Länsmuseum, Linköping, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 19 januari – 2 mars 1997, kat nr 12.
Bohusläns Museum, Uddevalla, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 8 mars – 13 april 1997, kat nr 12.
Konstakademien, Stockholm, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 19 april – 19 maj 1997, kat nr 12.