253
327279

John-E Franzén

(Sverige, 1942-2022)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

John-E Franzén
(Sverige, 1942-2022)

"Flicka med gula armar"

Signerad John-E Franzén och daterad 1963. Duk 124 x 90 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

Göteborgs Konstmuseum, "John-e Franzén", 11 februari - 2 april 1978, kat nr 14 (då benämnd "Kvinna i olja").
Jönköpings Läns Museum, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 1 juni – 18 augusti 1996, kat nr 3.
Lunds Konsthall, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 31 augusti – 13 oktober 1996, kat nr 3.
Konstmuseet, Örebro Läns Museum, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 26 oktober 1996 – 6 januari 1997, kat nr 3.
Östergötlands Länsmuseum, Linköping, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 19 januari – 2 mars 1997, kat nr 3.
Bohusläns Museum, Uddevalla, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 8 mars – 13 april 1997, kat nr 3.
Konstakademien, Stockholm, ”John-E Franzén - fyra decennier”, 19 april – 19 maj 1997, kat nr 3.
Aguélimuseet, Sala, "Ur Ian Hellströms konst och konstsamling", 12 juni - 28 augusti 2004, avbildad i utställningskatalog sid 7 och 8.

Ulf Linde och Douglas Feuk, " John-E Franzén", 1996, avbildad helsida i färg sid 22.