265
344027

Gunnar Greiber

(Sverige, 1919-2011)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Gunnar Greiber
(Sverige, 1919-2011)

Utan titel

Signerad Greiber. Duk 117 x 104 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

Gunnar Greiber är en målare som Ian Hellström följde under sin levnad. Greiber blev tidigt mentalt sjuk och vårdades för detta på sjukhus. Han började att arbeta med måleri och konsten blev för Greiber, enligt ÅC Danell, intendent på Augélimuseet i Sala, "ett sätt att tolka världen". Genom ett idogt arbete med måleriet kunde Greiber så småningom sluta med medicineringen och även läkarkåren var övertygad om att konsten blivit hans väg tillbaka till världen. I somras var Greibers konst föremål för en generös utställning på Augélimuseet i Sala och ÅC Danell omnämner honom som en "stor färgpoet".