Madeleine Pyk – en samling F769
27
345850

Jasper Johns

(USA, Född 1930)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 650 - 7 600 EUR
7 630 - 8 720 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Jasper Johns
(USA, Född 1930)

"Figure 2", ur: "Color numeral series"

Färglitografi, 1968-69, signerad med blå krita, numrerad med blyerts 13/40, utgiven av Gemini G.E.L. och med deras blindstämpel. 70,3 x 55,4 cm, bladstorlek 95,7 x 78,2 cm.

Few minor handling creases in lower margin. Residues of tape on upper corners on verso.

Universal Limited Art Edition 61.