302
342248

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 300 - 53 000 EUR
37 600 - 56 400 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

"Blommande isberg"

Signerad Linn Fernström och daterad 2007 a tergo. Duk 175 x 240 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Linn Fernström Målningar 2004 - 2008", 30 augusti - 28 september 2008.

Galleri Lars Bohman, "Linn Fernström Målningar 2006 - 2008", 2008, avbildad uppslag sid 16-17.

Linn Fernström har skapat sig en egen värld till vilken hon inbjuder sina betraktare. I denna värld finns en känslig lyhördhet för detaljer och konstnären besitter en förmåga att skapa magi ur det till synes vardagliga. Likt barnets okonstlade sätt att uppleva sin omvärld låter konstnären livets märkvärdigheter generera drömmar och fantasier i en alldeles igenkännbar miljö. Ytterligheter får plats i hennes ofta till formatet stora dukar; det vackra möter det groteska, det idylliska krockar med det skrämmande, det skira blandas med kraftfulla och det stora samspelar med det lilla. Utan att värdera de ingredienser som fyller våra dagar och år med händelser och intryck på någon inbördes skala, låter Fernström dessa figurera om vartannat och hand i hand samspela på en av konstnären given plats.

I ”Blommande isberg” blir kontrasterna tydliga. I ett vinterlandskap figurerar två barn och en vuxen kvinna. Ur en frusen mark spirar gräs och växter och bakgrunden utgörs av ett tornande isberg som låter sig täckas av rankor av slingrande blommor. En ljusblå himmel anas bakom isbergets kant. Det är bara kvinnan i mitten som möter betraktarens blick, barnen blickar uppåt och förbi oss och de tycks betrakta något som bara de kan uppfatta. Opåverkade av kylan står de barfota, iklädda endast randiga underbyxor och deras små kroppar utstrålar en lugn rättframhet. Det är ett märkligt scenario, men blir genom den fernströmska penseln både givet och självklart. Målningen blir som en del av en större berättelse, men konstnären avslöjar vare sig början eller slutet. Hon erbjuder oss enbart att ta del av ett ögonblick, resten lämnar hon över till betraktaren. Full av livskraft, barn och skira blommor blir ”Blommande isberg” en uppmaning. Fernström tvingar oss att stanna upp och hon påminner oss – carpe diem!

Linn Fernström gick ut Kungl. Konsthögskolan 2000 och har alltsedan debuten på galleriscenen medverkat i en rad utställningssammanhang, nu senast under våren och sommaren med en omfattande separatutställning på Grafikens Hus. Från det tidigare måleriet där ytterligheterna slungades ut från dukarna, har de senare årens mognad övergått i ett subtilt, om än lika kraftfullt, uttryck. Färgskalan har blivit något svalare och konstnären ställer sinnrikt lite högre krav på betraktaren. ”Blommande isberg” är en intressant och raffinerad målning och kombinerar en spännande komposition med ett drömskt innehåll.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?