380
338815

Robert Stanley

(USA, 1932-1997)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Robert Stanley
(USA, 1932-1997)

"Andrea"

Signerad R. Stanley och daterad mars -88. Duk 188 x 165 cm.

Införselmoms

Robert (Bob) Stanley räknas till de amerikanska popkonstnärerna som på 1950-talet började sin karriär med figurativt måleri som skildrade det samtida livet i Amerika. På 1960-70-talen började han hämta sina motiv från svartvita fotografier som han manipulerade och förstorade på monumentala dukar i starka färger.

Stanley som var född i Yonkers, New York utbildade sig vid Oglethorpe University i Atalanta, Columbia University i New York, High Museum Art School i Atalanta och The Brooklyn Museum of Art School i Brooklyn. Han hade sin första soloutställning 1963 i USA som sedan kom att följdas av otaliga utställningar under hela hans liv på museum och gallerier i USA, Tyskland, Spanien, Italien, England. Whitney Museum och Art Institute of Chicago hade under hans levnad flera stora utställningar med verk av Stanley.
Han föredrog att arbeta med akrylfärger och motiven fann han i dagstidningar och i färgstarka magasin, i samma anda som Andy Warhol och Roy Lichtenstein, den senare var hans svåger och kom att påverka Stanley. Under 1960-talet tillkom många monumentala konstverk, ofta med siluettkänsla i två färger, rött och grönt, svart och grått. I slutet av 60-talet övergick han till att använda egna fotografier som förlagor, inspiration fann han i rockvärlden och på sportarenor, men också från pornografin, men framförallt kom han att använda sig av modellstudier, utförda av eleverna på School of Visual Arts i New York där han själv verkade i 16 år. På 1980-talet tillkom en serie med nakenmodeller, monumentala dukar där Stanley med våldsamt expressivt uttryck skildrar modellerna med stark koppling till den samtida rockkulturen som påverkade en hel generation och förändrade ungdomskulturen. ”Andrea” är vid första anblicken utmanande med sina röda läppar och blottade bröst, men i blicken finns något skyggt. Stanley låter hennes hand hålla i halsbandet, en gest som skapar ett motsägelsefullt uttryck och för betraktaren bort från det första intrycket av en utmanande pornografisk bild. ”Andrea” är ett porträtt av en av modellerna på konstskolan och skildrar Stanleys samtid på 1980-talet.

Robert Stanleys verk finns bl a representerade i samlingarna på Metropolitan Museum of Art och Whitney Museum of American Art i New York, Fogg Museum of Art i Cambridge, MA,
The Institute of Contemporary Art, Philadelphia, PA