Madeleine Pyk – en samling F769
413
349365

Lena Svedberg

(Sverige, 1946-1972)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Lena Svedberg
(Sverige, 1946-1972)

Narkotikan tog hans liv

Signerad Lena Svedberg och daterad -69. Blandteknik 49,5 x 67 cm.

Formgivare

Svedberg, Lena (1946-1972) Svensk målare, tecknare. Utbildad vid Kungliga Konstakademin. Lena Svedberg tillhörde redaktionen för den politiska protesttidningen Puss från 1968. Tidningen gick till attack mot allt och alla, slog så vilt omkring sig att både höger och vänsterflygeln blev retade. I skickligt tecknade provokationer uttryckte Lena Svedberg sin avsky för omvärlden Hon skonade inte någon. De som blev offer för hennes porträtt framställdes med groteskt uppblåsta men sönderfallande kroppar. Främst konsumtionssamhället drabbades a hennes intensiva kritik.