430
345253

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 140 - 1 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Lackerad metall i vinrött och vitt, märkt invändigt G - 33 - BERGBOM - MAX 25W. Höjd 124 cm.

Skruv vid gångjärn saknas, slitage.

Modellen tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grasshopper".

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?