Grönpatinerad koppar, fyrdelad, en sida med punktdekor. Signerad och numrerad MT 23/100. Höjd 188 cm, bredd 4 x 48 cm.
Modellen formgiven år 1989 och detta har till säljaren uppgivits vara det allra första exemplaret med grön patina. Skärmen finns utförd i patinerad koppar i en begränsad upplaga samt i aluminium. Denna gröna patina torde vara mycket sällsynt.