485
354053

BØRGE MOGENSEN, soffa, "Coupé / 2192", Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tvåsits, beige skinnklädsel. Etikettmärkt. Längd 155 cm, djup 85 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1963 med inspiration från Kaare Klints 1920-talsdesign.