526
315394

EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International, licenstillverkat vid NK:s verkstäder i Nyköping 1964.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Oval skiva av marmor, vitlackerad rund pelarfot i aluminium. Etikettmärkt och daterat -64. Längd 56,5 cm, bredd 37,5 cm, höjd 52 cm.

Skivan med skada/lagad kantnagg, slitage.