530
337314

EMIL STEJNAR, takarmatur, "Snowball / Sputnik Pusteblume", Wien 1960-70-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mässingsstomme, vita metallspröt, vissa med prismor samt dekor av glasblommor. Diameter ca 60 cm, höjd ca 75 cm.

Smärre slitage, några prismor och något blomspröt saknas, några möjligen ersatta.

Modellen formgiven år 1955.