549
330093

HANS & VASSILI LUCKHARDT eller ANTON LORENZ, fåtölj "LS 21", ursprungligen DESTA, Berlin.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Förkromat stålrör, klädsel av kohud, kudde i svart skinn, armlän av svartlackerat trä.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen ursprungligen publicerad i katalog av år 1931. Detta exemplar sannolikt senare delen av 1900-talet.