557
339741

MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, bordslampa, Kandem, Tyskland ca 1928.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
2 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Emaljerat stål i grönt. Märkt KANDEM. Höjd 24 cm, skärmens diameter 10,5 cm.

Slitage, emaljbortfall.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 37.

Charlotte & Peter Fiell (red), "1000 lights", Taschen 2005, vol I, jfr modell nr 702, sid 250.