560
330489

OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, Tyskland 1950-60-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad metall, justerbar, på stor rund fotplatta, rund skärm. Armens längd ca 130 + 117 cm, skärmens diameter 49,5 cm.

Slitage, lackbortfall.

Tilläggslista

Möjligen senare; possibly later.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 431.