Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
570
330512

ALVAR AALTO, pall, Rakennustyötehdas Oy, för Paimio Sanatoriet, Finland ca 1932.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stålrörsställning, rund sits av plywood. Sitsens diameter 39 cm, höjd 43,5 cm.

Skador.

Tilläggslista

VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 61.

Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet år 1932.