572
358048

ALVAR AALTO, tvättställ, för Paimio-Sanatoriet, Arabia, Finland 1930-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 442 EUR
376 - 470 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, stämplat Mod 280 ARABIA samt inpressade siffror. Mått ca 45 x 53 x 49 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Thomas Kellein (red), "Alvar & Aino Aalto design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz Verlag, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 66.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?