574
357048

ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vitlackerad plåt, sekundär kupa i plexiglas. Höjd 63 cm.

Slitage, färgbortfall.

Tilläggslista

VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Pirkko Tuukkanen (red), "Alvar Aalto Designer", Alvar Aalto Museum 2002, sid 108.
Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, bild sid 59.

Modellen formgiven av Alvar Aalto för Paimio-sanatoriet, Finland 1931-32 och endast utförd till denna inredning.