Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
574
357048

ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vitlackerad plåt, sekundär kupa i plexiglas. Höjd 63 cm.

Slitage, färgbortfall.

Tilläggslista

VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Pirkko Tuukkanen (red), "Alvar Aalto Designer", Alvar Aalto Museum 2002, sid 108.
Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, bild sid 59.

Modellen formgiven av Alvar Aalto för Paimio-sanatoriet, Finland 1931-32 och endast utförd till denna inredning.