584
358113

ALVAR AALTO, takarmatur, "A 201", Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363 - 454 EUR
386 - 483 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vitlackerad metall och mässing. Märkt VALAISTUSTYÖ A201. Höjd 20 cm, diameter 29 cm.

Slitage, bucklor.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 593.

Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 175.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1324. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
Fair warning
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK