588
330513

ALVAR AALTO, fåtölj, Finland, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Böjträ av laminerad björk, stoppad sits och rygg, klädd i gul-svart tyg. Omärkt. Höjd 64 cm, bredd 62,5 cm, djup 82 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 11.

Pirkko Tuukkanen (red), "Alvar Aalto Designer", Alvar Aalto Museum, Finland 2002, sid 16, 78-79, 165.

Modellen formgiven år 1933 och presenterades samma år på utställningen "Wood Only" på varuhuset Fortnum & Mason i London.