Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
594
360211

LOUISE ADELBORG, servisdelar, 11 st, Rörstrand 1930.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
145 - 194 EUR
166 - 222 USD
Klubbat pris
1 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, tryckt dekor i svart och gult med motiv från Stockholmsutställningen 1930. Bestående av 2 bägare, 2+1 vaser (högsta höjd 10,5 cm), ask med lock, 2 cigaretthållare, askfat och 1+1 fat. Stämplade Rörstrand L A g. Askfat från S:t Eriks, med dekor "1930" medföljer.

Krackelyr, en vas med mynningsspricka. (11)

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.