596
358298

BJÖRN TRÄGÅRDH, tillskriven, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
262 - 305 EUR
274 - 319 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn och mässing. Märkt med änglamärket Stockholm F8. Höjd 17,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 78.
Torbjörn Lenskog Design Collection, no 577.