598
359980

EDWARD HALD, vas, Karlskrona ca 1930.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
2 800 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, kvadratisk, rödglaserad med förgyllda rundlar. Stämpelsignerad KP Karlskrona Hald. Höjd 19,5 cm.

Något slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 363.

Glaskonstnären och formgivaren Edward Hald (1883-1980) var verksam vid Karlskrona porslinsfabrik 1924-33.