606
330564

AXEL LARSSON, vilstol, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1937.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

En prototyp till modell 1207, björk med beige sadelgjord.

Smärre fläckar och slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors
Märkt "Axel Larssons dödsbo"

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum 1991, sid 166.

Modellen formgiven år 1937.
Gåva av familjen Axel Larsson till Stiftelsen Formens Hus.