612
343036

POUL HENNINGSEN, bordslampa, Louis Poulsen, Danmark 1930-40-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tre skärmar i gul- och vitlackerad plåt, patinerad metall i stång och fotplatta, bakelit i övre skärmfäste, lamphållare samt ovan basen. Övre skärmens diameter 33,5 cm, höjd 43 cm.

Slitage, färgbortfall, skärmfästet löst, senare sladd.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 477.

T Jørstian, P E Munk Nielsen, "TAEND! PH-lampens historie", Gyldendal 1994, se sid 286.

Modellen presenterades första gången år 1927.