Arne Jones E1299
614
330597

ARNE JACOBSEN, golvarmatur, "Royal", Louis Poulsen, Danmark.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Grålackerad metall, oval fot, oval beige lampskärm av tygklädd papp. Höjd 180 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 86.

Modellen formgiven för SAS Royal Hotel, Köpenhamn år 1958.