618
330485

ARNE JACOBSEN, stol, "Oxford", Fritz Hansen, Danmark.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
287 - 383 EUR
325 - 433 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Brunt läder, femdelad centralfot av aluminium, vridbar. Höjd 89 cm.

Smärre slitage, fläckar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 371.

Den första modellen i oxfordserien formgavs till S:t Catherine´s College, Oxford 1965.