622
329996

HANS J WEGNER, "Swivel chair", Johannes Hansen, Danmark ca 1960.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svängs ryggbricka av ek, stoppad sits klädd i svart konstläder, fyrdelad förkromad stålställning. Märkt med metallplakett.

Karmarna med slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 418.

Johan Møller Nielsen, "Wegner - en dansk møbelkunstner", Gyldendal 1965, jfr sid 75-76. Wegner formgav stolen efter att kritik framförts angående de moderna stolstypernas brist på ergonomisk anpassning. Med sin svällande ryggbricka uppfyllde modellen alla krav på fullt stöd för länd och rygg och samtidigt uppvisas träets skönhet.

Modellen formgiven år 1955 och har sedan modifierats flera gånger, denna variant tillverkad ca 1960.