625
329955

POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", E Kold Christensen, Danmark.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Förkromat fjäderstål, svart skinnklädsel med lös nackudde. Märkt med E Kold Christensens signum i stålet.

Smärre slitage, klädseln med skador kring hörn.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen formgiven år 1967.