627
329951

POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-22", E Kold Christensen, Danmark.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mattförkromat fjäderstål och flätad rotting, stämpelmärkt med med Kolds signum.

Smärre slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen formgiven år 1955 och tillverkades av E Kold Christensen i Hellerup från 1956. Från år 1982 sker tillverkningen hos Fritz Hansen.