628
330435

POUL KJAERHOLM, karmstol, "PK-11", för E Kold Christensen, Danmark.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ek, mattförkromat fjäderstål, stoppad sits klädd i ljusbrunt skinn. Märkt med E Kold Christensens signum.

Obetydligt slitage och fläckar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 235.

Modellen formgiven år 1957 och producerad för E Kold Christensen 1957-82.