Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
633
329950

BØRGE MOGENSEN, fåtölj, "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ek, naturbrunt skinn.

Slitage, fläckar, sitsen med lösa sömmar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen formgiven år 1958.