Madeleine Pyk – en samling F769
642
330362

FÅTÖLJ, Marco Zanuso, "Senior", Italien.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stoppad tygklädsel, svartlackerade metallben.

Torr stoppning, klädseln med skada, slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 180.

Modellen formgiven år 1951-54.

Det ambitiösa projektet i Hällefors, med en postgymnasial designutbildning – FIDU (Förberedande
Industridesignutbildning) som tillsammans med reklammannen Torbjörn Lenskogs samling av
1900-talets industridesign har exponerats i ett för ändamålet skapad byggnad, har fått ett avslut.
En del av samlingen säljs på Höstens Contemporary på Bukowskis, och en del här på Bukowskis Market. Samlingen innehåller ett stort antal designföremål som väl representerar 1900-talets utveckling.
Från Formens Hus kommer även en intressant samling böcker som spänner över gränserna mellan arkitektur, konst och design. Bland annat finns det böcker av och om Le Corbusier, tidskrifter som berör Stockholmsutställningen 1930 samt H55, utställningskataloger från svenska och internationella konstutställningar samt en del intressanta internationella arkitekturböcker.
Samlingen Formens Hus utgjorde en ”Study Collection” för FIDUstudenterna
likväl som ett publikt museum.