645
330366

LUIGI COLANI, stol, "Zocker" (Sitzgerät Colani), Top System Burkhard Lübke, Tyskland 1973-82.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
1 600 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vit plast. Märkt undertill Top Sy 5 ges. gesch. Made in W- Germany Top System Burkhard Lübke, DESIGN LUIGI COLANI. Höjd 65,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 339.

Charlotte & Peter Fiell, "1000 chairs", Köln 1997, modellen avbildad sid 489.

Modellen formgiven år 1971-72 och producerades av Top System Burkhard Lübke 1973-82.