647
330476

GUIDO DROCCO & FRANCO MELLO, klädhängare, "Cactus", Gufram, Italien, 1970-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 440 - 1 920 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Polyuretanskum, överdraget med grön "Guflac". Omärkt. Höjd 168 cm.

Ålderssprickor, slitage, färgbortfall.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen formgiven år 1971.