Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
654
330010

EERO SAARINEN, fåtölj, "Womb chair", Knoll International, modell 70.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stoppad brunorange klädsel, lösa dynor, svartlackerad benställning.

Slitage, klädseln med smärre fläckar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen formgiven år 1947-48. Idén med "Womb chair" var att den skulle ge möjlighet till olika sittställningar, vilket Saarinen menade att andra fåtöljer inte gav. "Womb chair" blev en enorm succé.