659
330369

HARRY BERTOIA, fåtölj, "Diamond chair", Knoll Associates, USA eller på licens i Sverige.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Svartlackerad metall, sits och rygg klädd i rött tyg.

Senare skruv, slitage, klädsel med skada och fläckar, torr stoppning.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 327.

Modellen formgiven år 1950-52, i produktion från år 1953.