66
342487

Lennart Olson

(Sverige, 1925-2010)
Lennart Olson, "Agadir II", 1979.

"Agadir II", 1979

Signerad Lennart Olson och numererad 1 och daterad -79. Vintage. Upplaga 1/15. Kombinationsgummitryck, bildyta 23,3 x 18,3 cm.

Utropspris:

4 000 - 5 000 SEK

377 - 472 EUR

388 - 484 USD

Klubbat pris:
3 000 SEK
Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Formgivare

Lennart Olson var en svensk fotograf, regissör, manusförfattare och dokumentärfilmare född i Fritsala utanför Borås. Han var medlem i fotografkollektivet Tio Fotografer tillsammans med bland andra Hans Hammarskiöld. Olson har arbetat som frilansfotograf med uppdrag i Europa och Asien samt skapat filmer för SVT. Hans fotografier är främst svartvita och föreställer bland annat broar, flygplan och landskap. Bildspråket är kraftfullt och ofta monumentalt.