666
358135

LE CORBUSIER & PIERRE JEANNERET (red), W. Boesiger, 9 vol.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Le Corbusier und Pierre Jeanneret, Ihr gesamtes Werk von 1910-1929.
Le Corbusier und Pierre Jeanneret, Ihr gesamtes Werk von 1929-34.
Le Corbusier und Pierre Jeanneret, Oveure Completé, 1934-1938.
Le Corbusier Oeuvre Completé 1938-46.
Le Corbusier Oeuvre Completé, 1946-52.
Le Corbusier et son atelier rue de Sevés 35, 195, Oeuvre Completé, 1952-57.
Le Corbusier et son atelier rue de Sevés 35, 195, Oeuvre Completé, 1957-65.
Le Corbusier 1910-1960.
Le Corbusier Les derniéres Oevure

8 böcker med helband i klot samt ett med pappband. 6 böcker med omslag. Olika förlag, Zürich, 1930-1970-tal. (9)

Slitage på omslag. Ägarmärkningar på bla. försättsbladen i bläck och blyerts. Ej genomgångna.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.