676
359671

PAUL GRIESSER, ADOLF G. SCHNECK och ERICH DIECKMANN. 7 vol, bl.a. "Der Stuhl".

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Häftade pappband, några med omslag. Adolf G. Schneck: "Das Polstemöbel", "Der Stuhl", "Das Möbel als Gebrauchsgegenstand" och "Schrank Tisch und Bett".
Erich Dieckmann: "Möbelbau in Holz, Rohr und Stahl".
Paul Griesser: "Das neue Möbel" och "Die neue Wohnung". Julius Hoffman Verlag Stuttgart 1930-tal. (7)

Veck, revor, gulnade blad, skador och pappersförlust, anteckningar och ägarmärkningar. Ej genomgångna.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.