92
342546

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer Strömholm, "Hiroshima", 1963.

"Hiroshima", 1963

Signerad CHR Strömholm samt med fingeravtryck a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 29,2 x 22,5 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 130 - 1 420 EUR

1 160 - 1 450 USD

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Ur sviten "Hiroshima" 1963.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.