95
342524

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer Strömholm, "Inga-Lill", 1979-80.

"Inga-Lill", 1979-80

Signerad CHR Strömholm samt med fingeravtryck a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 26 x 19,5 cm.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

1 700 - 1 890 EUR

1 730 - 1 920 USD

Klubbat pris:
13 000 SEK
Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Anders Jonason & Christer Strömholm, '"Konsten att vara där", 1991, avbildad helsida sid 140.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.