362132

Robert Thegerström

(Sverige, 1857-1919)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Robert Thegerström
(Sverige, 1857-1919)

Vidsträckt skogslandskap, Dalarö

Signerad R. Thegerström och daterad 1892. Pannå 55 x 45 cm. Originalram tillverkad av ramfirma W. C. Clark, Teddington, Richmond, England.

Proveniens

Tidigare i R. Kjellbergs samling.

Robert Thegerström gifte sig 1887 med Elin Lamm, kusin till Zorns hustru Emma. Efter giftermålet blev han nära vän till Anders Zorn. Samma år reste de de bägge paren tillsammans till Spanien och Marocko. Efter sitt giftermål kom hans sommarvistelser i Sverige att tillbringas på Dalarö där Zorn också vistades sommartid. 1891 målade Thegerström där sitt kända porträtt av August Strindberg.

1892 återvände Thegerström till Sverige efter många års vistelse i Frankrike. Han lät uppföra och bodde under lång tid i ett av de första husen i Djursholm, Villa Tallbacken, ritad av Ferdinand Boberg.

Målningen är försedd med en engelsktillverkad ram vilket tyder på att den ingått i en utställning utanför Sveriges gränser. 1893 ställde Thegerström ut en målning benämnd "Stiltje" i Chicago vilken året innan, 1892, ställdes ut på Konstnärsförbundets utställning i Göteborg (Sixten Strömbom, "Konstnärsförbundets historia 1891-1920. Nationalromantik och radikalism", sid. 486). Möjligtvis är det Zorn som rekommenderat Thegerström den engelska ramtillverkaren i Richmond, eftersom Zorn var bosatt där sommaren 1882.

Formgivare