1004
312839

Erik Holmberg, terrin med lock, silver, Lund 1796. Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Klubbat pris

Rund, på hög fot. Delvis dekor av godroner, bandstav och parställda lejonmaskaroner med ringhängen. På locket stor kotteknopp. Även locket med stämplar. Höjd 36,5 cm, diameter 25 cm, vikt 2 758 gram.

Proveniens

Sannolikt Vilhelmina Charlotta Stiernblad (1768-1826). På livet graverat vapen (spegelvänt) för adliga ätten Stiernblad, upphöjd till Tysk-Romersk friherre 1768.