1007
319884

LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1793. Gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Kannelerade kolonnskaft med rund fot på kvadratisk fotplatta med kulfötter. Även ljushattarna med stämplar. Höjd 16 cm, vikt 477 gram. (2)

Proveniens

Sven Salomon Malmberg, Nyköping.