1018
343099

SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Förgylld med slipad glasinsats. Rektangulär, svängda fötter med lejonmaskaroner, ringhängen och kedjor. På bricka med lejontassar. Lock med kotteknopp i bladrosett. Undertill graverad lodangivelse 19 1/2. Skeden, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1890. Stämplat och graverat kungligt monogram. Höjd 11 cm, vikt 258 gram.